IG01 - Istraživačka grupa za napredne metode poučavanja u tehničkim znanostima

<< Istraživačka područja

Istraživačko područje: Primjena suvremenih tehnologija u nastavi engleskog jezika struke

Istraživačka tema analizira primjenu suvremenih metoda u nastavi engleskog jezika struke, uključujući upotrebu igara, eksperimenata, digitalnih alata i umjetne inteligencije. Cilj istraživanja je usporediti kako ove inovativne metode utječu na motivaciju i angažiranost studenata i nastavnika, te koliko efikasno doprinose usvajanju specifičnog vokabulara i gramatičkih struktura u odnosu na tradicionalne metode. Nadalje, u svjetlu nedavnih zbivanja oko održavanja nastave na daljinu, nužno je istražiti utjecaj takvog oblika nastave na usvajanje znanja i ishoda učenja engleskog jezika struke. Također je potrebno dobiti uvid o stavovima studenta i nastavnika o ovakvom obliku držanja nastave. Na kraju, istraživanje će se baviti i izazovima koje donosi integracija umjetne inteligencije u obrazovne procese, s posebnim fokusom na identifikaciju i prevladavanje potencijalnih prepreka u njenoj primjeni. Rezultati bi mogli ponuditi vrijedne uvide u prilagodbu nastavnih metoda suvremenim tehnološkim trendovima i potrebama studenata.

Radovi:

1. Ferčec, Ivanka; Liermann-Zeljak, Yvonne; Božić Lenard, Dragana: Games and Engaging Activities in the ESP/EAP Classroom// Options, Practices and Possibilities of EAP and ESP Practitioners / Divini, Kiki (ur.).
Heraklion, Crete: University of Crete, 2020. str. 25-39
(izvorni znanstveni članak)

2. Liermann-Zeljak, Yvonne; Ferčec, Ivanka; Božić Lenard, Dragana: Employing experiments and Interactive Materials in Teaching Technical English Vocabulary, Synergies of English for Specific Purposes and Language Learning Technologies, Stojković, Nadežda; Tošić, Milan; Nejković, Valentina (ur.). Newcastle upon Tyne: Cambridge Scholars Publishing, 2017., str. 126-138 (izvorni znanstveni članak)

Konferencije:

1. 4th edition of the international conference „Innovative trends in teaching language for specific purposes in the context of the current social instability-INNO-LSP“, University of Constanta, Rumunjska, 21.-22. rujna 2023.

- sudjelovanje na konferenciji s izlaganjem: Integrating innovative digital tools into online ESP classes

2. International conference „Language for Specific Purposes: Trends and Perspectives“, Budva, Crna Gora, 17.-18. rujna 2022.

- sudjelovanje na konferenciji s izlaganjem: Students’ perceptions of Technical English courses held online: experience from Croatia

3. 5. međunarodna konferencija “Suvremeni izazovi u poučavanju jezika struke” održanoj na daljinu, Zagreb, 1.-2. srpnja 2021.

- sudjelovanje na konferenciji s izlaganjem: Digitalni alati kao sredstvo za motivaciju studenata tijekom online nastave

4. 2nd EAP Crete conference: Options, practices and possibilities of EAP and ESP practitioners, University of Crete, Heraklion, 20.-23. rujna 2019.

- sudjelovanje na konferenciji s radom:  Games and engaging activities in the ESP/EAP classroom

5. 2nd International Conference on Teaching English for Specific Purposes and New Language Learning Technologies: Synergies of Language Learning, Elektronski fakultet u Nišu, Srbija, 22.-24. svibnja 2015.

-   sudjelovanje na konferenciji s radom: Employing experiments and interactive materials in teaching Technical English vocabulary

Održane radionice:

1. Radionica pod nazivom „Let´s play in Technical English classes, shall we?“ održana 6. listopada 2022. za učenike srednjih škola u okviru GoSTEM sajma Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek;

2. Predavanje pod nazivom „Kako koristiti digitalni alat za izradu interaktivnih digitalnih sadržaja Genially u nastavi na daljinu“, na radionici „Upotreba digitalnih alata u nastavi“ održanoj na daljinu 19. veljače 2021. u organizaciji Udruge nastavnika jezika struke na visokoškolskim ustanovama;

3. Radionica pod nazivom „Eureka! Think like a proton and stay positive” na ljetnoj školi „3rd International Conference and Summer School - Establishing the Predominant Position of ESP within Adult ELT”, Univerzitet u Nišu, 3.-7. srpnja 2017.

Stručno usavršavanje:

1. „Kahoot! EDU Meetup“, sudjelovanje u online radionicama koje su održane 13. i 14. ožujka 2024.

2. „Problem-based learning in LSP teaching - process, products, challenges“, Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 22. veljače 2024.

3. „Innovative teaching methods“, Erasmus+ Project, Malaga, Španjolska, 13.-17. studenoga 2023.

4.LSP Teacher Education Online Course for Professional Development (LSP-TEOC.pro)”, implementiran u okviru projekta „LSP-TEOC.pro” kojeg je sufinancirala Europska Unija, 24. siječnja - 14. ožujka 2023.

5. „Innovation Capacity Building for Higher Education“, TANDEM+ International Training Programme, EIT HEI Initiative, travanj-lipanj 2022.

6. „EP Summit 2022 - ELT training rooms”, 25.-27. ožujka 2022., 32 sata stručnog usavršavanja

7. „How to teach online: providing continuity for students“, u trajanju od 3 tjedna, 2 sata po tjednu (prosinac, 2020.), u organizaciji FutureLearn

8. Erasmus Staff Week and Training, Heraklion, University of Crete, Grčka, 20.-23. rujna 2019.

Contact:

Tomislav Rudec