Zavod za elektroenergetiku
Zavod za elektroenergetiku jedan je od
prvih zavoda FERIT-a . Dosadašnje bogato iskustvo u elektroenergetici rezultiralo je razvojem modernih laboratorija, brojnim znanstvenim projektima i uspješnim odgovorima na sve postavljene izazove u struci.
Više o znanstvenim projektima i aktivnostima na web stranici Laboratorija za obnovljive izvore energije.
Stručna aktivnost osobito je značajna u akreditiranom Laboratoriju za elektromagnetsku kompatibilnost.
Zavod za elektroenergetiku jedan je od prvih zavoda Elektrotehničkog fakulteta Osijek a kroz svoj dugogodišnji razvitak i sudjelovanje u više hrvatskih i međunarodnih EU projekata opremljen je s modernom opremom u nekoliko znanstveno-nastavnih laboratorija.
U Laboratoriju za elektroenergetske mreže nalaze se najsuvremeniji mrežni simulatori kao i analizatori za mjerenje i analizu kvalitete električne energije LEM Topas 1000 kao i Memobox 808 te instrumenti za ispitivanje svojstava transformatorskog ulja i električnih instalacija. Akreditiran je i Laboratorij za elektromagnetsku kompatibilnost prema HR normi a u kojem se nalaze suvremeni instrumenti za mjerenje niskofrekventnih električnih i magnetskih polja, te kvalitete električne energije (detaljnije u podacima Laboratorija za elektromagnetsku kompatibilnost u nastavku).
U okviru TEMPUS EMSA projekta 2010. godine uspostavljen je i opremljen TEMPUS EMSA laboratorij sa suvremenim računalima, prezentacijskom opremom i programskim alatima gdje studenti mogu raditi seminarske i diplomske radove. Zavod posjeduje vrlo kvalitetne (svjetski poznate) softverske alate za analizu elektroenergetskog sustava, mreža i postrojenja. Neki od značajnijih programskih alata kojima raspolaže Zavod su EasyPower, DIgSILENT PowerFactory, PowerWorld, Homer. ETS 4.0, Eplan Electric P8, EMCAS, Relux i drugi.
U okviru IPA projekta REGPHOSYS "Fotonaponski sustavi kao pokretači regionalnog razvoja" 2014. godine osnovan je Laboratorij za obnovljive izvore energije u koji se trenutno sastoji od fotonaponskog laboratorija s dodatnom opremom za kontinuirano i sustavno mjerenje svih parametara te računalne baza podataka za obradu i analizu utjecaja na mrežu različitih vrsta fotonaponskih modula i pretvarača na strujno-naponske prilike u okolnoj mreži i na potrošače kao i opreme za male mrežne i otočne fotonaponske sustave (detaljnije u podacima Katedre za elektrane i energetske procese u nastavku).
Dosadašnje bogato iskustvo u području elektroenergetike rezultiralo je brojnim projektima osobito u suradnji s Hrvatskom elektroprivredom d.d. i Hrvatskim operatorom prijenosnog sustava d.d. ali i mnogim drugima te uspješnim odgovorima na sve postavljene izazove u struci. Zavod se bavi sljedećim aktivnostima:
- Projektiranje, nadzor i vođenje malih elektrana na obnovljive izvore energije.
- Projektiranje i tehničko savjetovanje sustava za proizvodnju i upravljanje energijom.
- Projektiranje, parametriranje, puštanje u pogon i održavanje inteligentnih električnih instalacija KNX/EIB u zgradarstvu.
- Projektiranje i izrada prateće tehno-ekonomske dokumentacije sunčanih elektrana do 300 kW.
- Izrada tehno-ekonomskih analiza i studija isplativosti za elektrane na obnovljive izvore energije.
- Izrada tehno-ekonomskih analiza i studija isplativosti za sustave za proizvodnju i upravljanje energijom.
- Izrada tehno-ekonomskih analiza i studija energetske učinkovitosti u zgradarstvu.
- Izrada SEAP-a (Sustainable Energy Action Plan) i energetskih bilanci za potrebe industrije, lokalne samouprave i privatnih korisnika.
- Energetski pregledi, izrada analiza i studija energetske učinkovitosti te certifciranje u zgradarstvu.
- Planiranje i projektiranje sustava javne i cestovne rasvjete.
- Planiranje i projektiranje sustava rasvjete unutrašnjih i vanjskih radnih prostora.
- Planiranje, projektiranje i tehničko savjetovanje vezano uz energetsku učinkovitost.
- Izrada elaborata o utjecaju na elektroenergetsku mrežu mikro i malih elektrana.
- Izrada elaborata o utjecaju na elektroenergetsku mrežu konvencionalnih elektrana.
- Izrada elaborata podešenja zaštite elektrana na obnovljive izvore energije na elektroenergetsku mrežu.
- Izrada elaborata podešenja zaštite konvencionalnih elektrana na elektroenergetsku mrežu.
- Analiza tokova snaga, padova napona, gubitaka i n-1 analiza sigurnosti prijenosnih, distribucijskih i industrijskih mreža.
- Analiza pouzdanosti i raspoloživosti prijenosnih i distribucijskih mreža, studije kratkog spoja i prijelaznih pojava.
- Analiza kutne i naponske stabilnosti prijenosnih, distribucijskih i industrijskih mreža i izrada elaborata na temelju analize.
- Mjerenje i analiza električnih i magnetskih niskofrekvencijskih polja i izrada elaborata. Laboratorij za elektromagnetsku kompatibilnost akreditiran je prema normi HRN EN ISO/IEC 17025:2007 za ispitivanje električnih i magnetskih polja niske frekvencije.
- Mjerenje kvalitete električne energije prema EN 50160 i IEC 61000-4-30 normama i Mrežnim pravilima i izrada elaborata.
- Proračun i računalno projektiranje uzemljivačkih sustava transformatorskih stanica, elektrana i dalekovodnih stupova
TEMPUS EMSA laboratorij za analizu i simulaciju EES i tržišta električne energije
U narednom razdoblju Katedra za elektroenergetske mreže i postrojenja će se razvijati u nekoliko smjerova:
- Primjena naprednih (pametnih) elektroenergetskih mreža u dijelu prijenosnih i distribucijskih mreža, kao i razvoj mikromreža. Povećana integracija elektrana na obnovljive izvore energije u elektroenrgetski sustav putem pametnih mreža (engl. Smart Grids). Potrebno je u nastavne programe uključiti saznanja o najnovijim tehnologijama integracije elektrana na obnovljive izvore energije te planiranju i vođenju takvog elektroenergetskog sustava. Katedra planira iz navedenog područja prijaviti EU projekte (ITEA2 ) koji mogu biti multidiscplinarni jer napredne elektroenergetske mreže značajno koriste najnovije ICT tehnologije.
- Drugi aspekt razvoja biti će u primjena suvremenih nastavnih metoda i algoritama za praćenje rada i edukaciju iz tržišta električne energije, uvođenje EU standarda i regulatornih pravila iz područje tržišta elekrične energije u nastavne cjeline
- Katedra planira prijaviti znanstveno-istraživački EU projekt s partnerima iz gospodarstva u Republici Hrvatskoj (primjer, HEP -NOC) i partnerima iz Slovenije o transferu znanja i tehnologije rada pod naponom što će rezultirati uvođenjem izbornog kolegija na sveučilišni diplomski studij.
- U području elektroenergetskih postrojenja i sustava zaštite razvijati će se i uvoditi u nastavni procesi vezani uz GIS i HIS postrojenja koja su plinom (SF6) izolirana. Dodatno, planira se i uvođenje nastavnih cjelina o suvremenim FACTS sustavima u elektroenergetskim mrežama s ciljem povećanja stabilnosti, regulacije napona i smanjenja gubitka u elektroenergetskom sustavu.
- U području zaštite u elektroenergetskom sustavu planira se formirati jedan laboratoriji i osposobiti laborant za rad sa suvremenim numeričkim relejima.
- Katedra planira u narednom petogodišnjem razdoblju dobiti dva doktora znanosti i izabrati ih u zvanja docenta te primiti barem dva asistenta. Bez toga se daljnji nastavni proces na katedri, a time i na Zavodu, neće moći planirano odvijati.
Ostvareni rezultati i projektim 2013.-2019. godine:
- U okviru IPA projekta REGPHOSYS "Fotonaponski sustavi kao pokretači regionalnog razvoja" vezanog uz utjecaj fotonaponskih sustava na pograničnu regiju Hrvatska - Mađarska Eu suradnji s Mađarskom akademijom znanosti, Centrom za regionalna istraživanja Pecs osnovan je Laboratorij za obnovljive izvore energije u koji će činiti okosnicu ne samo nastavnog već i znanstveno-istraživačkog rada djelatnika na katedri i timu znanstvenika na provedenom i budućim projektima.
- Laboratorij za obnovljive izvore energije trenutno (2015.) se sastoji od fotonaponskog laboratorija s dodatnom opremom za kontinuirano i sustavno mjerenje svih parametara (uključujući 5 tehnologija FN modula - monoSi, poliSi, amorfniSi, CIS i visokoučinkoviti monoSi), meterološku stanicu, uređaja za mjerenje globalnog Sunčevog zračenja - piranometra, sondi za mjerenje temperature FN modula i sl.), te računalne baza podataka za obradu i analizu utjecaja na mrežu različitih vrsta fotonaponskih modula i pretvarača na strujno-naponske prilike u okolnoj mreži i na potrošače kao i opreme za male mrežne i otočne fotonaponske sustave (baterije i kontole punjenja, smartgird invertera i dr. Više o laboratoriju na web stranici laboratorija http://reslab.ferit.hr a možete nas pratiti i na facebook stranici RESLab Osijek.
- U okviru Laboratorija za OIE i provedenog projekta REGPHOSYS dana 09. svibnja 2014. u pogon je službeno puštena i fotonaponska elektrana FNE ETFOS1 snage 10 kW koja uz proizvodnju električne energije služi i kao dio istraživačkog Laboratorija za obnovljive izvore energije osobito vezano uz utjecaja FNE na tokove snaga i kvalitetu električne energije prema normi HRN EN50160 na mjestu priključka, u čemu sudjeluju i djelatnici Laboratorija za elektromagnetsku kompatibilnost Zavoda za elektroenergetiku.
- Na temelju ove zajedničke suradnje u 2015. godini razvijen je novi izborni blok Održiva elektroenergetika u okviru sveučilišnog diplomskog studija elektrotehnike, smjer elektroenergetika s naglaskom na tehnologije proizvodnje (toplinske i) električne energije iz obnovljivih izvora i njihov utjecaj na EES i razvoj naprednih mreža. Studij je osobitu pažnju posvetio i energetskoj učinkovitosti s naglaskom na električne sustave, energetsku elektroniku za distribuiranu proizvodnju, elektromobilnost i pohranu električne energije. Ovaj izborni blok po prvi puta se izvodi od akademske 2015./2016. godine i radujemo se iznimno velikom interesu studenata.
- Od 01.09.2017. do 31.12.2018. uspješno je proveden Interreg V-a projekt prekogranične suradnje Hrvatska Mađarska RuRES - Obnovljivi izvori energije i mjere energetske učinkovitosti u funkciji ruralnog razvoja vezan uz mogućnosti primjene OIE i energetke učinkovitosti u ruralnom razvoju u okviru kojeg je Laboratorij za OIE opremljen otočnim FN sustavom sa sustavo pohrane i izmjeničnim programabilnim trošilima kao i simulatorom za pametne distributivne mreže i mikromreže. Voditelj projekta: doc.dr.sc. Danijel Topić
- Od 2018. započela je primjena IRI projekta SEGIP (Smart Electric Grid Information Platform) u suradnji s IT tvrtkom ADCON a s cijelm razvoja programske platforme za napredne (pamentne) elektroenergetske mreže i primjenom na mikromreži u okivru Laboratorija za OIE, uključujući i punionice električnih vozila.
- U studenom 2018. započela je provedba sveučilišnog projekta Uspostava interdisciplinrane skupine u području obnovljivih izvora energije u suradnji s kolegama sa Strojarskog fakulteta u Slavonskom Brodu. Voditelj projekta: prof.dr.sc. Damir Šljivac
- U 2018. godini objavljen je sveučilišni udžbenik Šljivac, Topić: Obnovljivi izvori električne energije koji prati kolegije Obnovljivi izvori električne energije na sveučilišnom diplomskom te Tehnologije OIE na stručnom preddiplomskom studiju.
- 01.04.2019. započela je provedba projekta Interreg IPA prekogranične suradnje Hrvatska Srbija RESCUE - Renewable Energy Sources for smart sustainable health Centers, University Education and other public buildings čiji je cilj instaliranje naprednih sustava upravljanja energijom s visokim udjelom OIE u javnim zgradama pet partnera: FTN Novi Sad, FERIT Osijek, SF Slavonski Brod, KC Vojvodina Novi Sad i KBC Osijek. U okviru projekta planiran je daljnji razvitak Laboratorija za OIE u pametnu mikromrežu na zgradama FERITA uključujući i fotonaponske sustave, vjetroagregat, sustav pohrane energije u baterije s ICT upravljanjem i automatizacijom. Voditelj FERIT tima: prof.dr.sc. Damir Šljivac
Laboratorij za OIE (RESLab Osijek)
Fotonaponska elektrana FNE Osijek1 10 kW
U slijedećem razdoblju (2019.-2025.) predviđa se:
- Planira se daljnja prijava novih znanstveno-istraživačkih projekata i razvoj novih primjena i integracije distribuirane proizvodnje iz obnovljivih izvora energije u napredne (mikro) mreže, s naglaskom na one prilagođene i urbanim i ruralnim područjima Slavonije i Baranje, daljnji razvoj modela naprednih mreža te nastavak u suradnji s gospodarstvom i loklanom samoupravom na području OIE a moguće i uz razvitak patenata malih elektrana na OIE.
- Planirano je i objavljivanje udžbenika Proizvodnja električne energije dijela iz neobnovljivih i obnovljivih izvora.
- U planu je i razvitak Laboratorija za energetsku učinkovitost koji će svojim materijalnim i ljudskim potencijalom biti u stanju odgovoriti izazovima mjerenja relavantinih pokazatelja energetske i ekonomske bilance svih tehničkih sustava. Laboratorij će služiti edukaciji inženjera na području energetske učinkovitosti kao i biti potpora lokalnim poslovnim subjektima u mjerenjima energetskih potreba i donošenju strateških energetskih odluka.
- Konačna ideja je da jednom razvijeni laboratoriji postanu dio Znanstvenog centra za elektotehniku i računarstvo ZICER u istraživačkloj grupi za napredne elektroenergetske tehnologije i sustave vezano za istraživanja i primjenu obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti, u kojem će se uz istraživački rad odvijati i cjeloživotna izobrazba za potrebe gospodarstva, a razvoj svih navedenih programa temeljio bi se na dostupnim sredstvima europskih fondova.
Smjernice razvoja su sljedeće:
- Laboratorij za elektromagnetsku kompatibilnost izvodi mjerenja magnetskih i električnih polja niske frekvencije te kvalitete električne energije. Laboratorij djeluje kao podrška katedrama na Zavodu za elektroenergetiku u znanstvenim i nastavnim procesima te kao akreditirani Laboratorij koji izvodi mjerenja vanjskim subjektima. U tom smislu planira se daljnji razvoj u dva osnovna smjera: unaprjeđenje nastavnih sadržaja i podrška u znanstvenim i EU projektima ovisno o potrebama dviju katedri, te dodatno unaprjeđenje postojećih usluga mjerenja.
- U okviru unaprjeđenja nastave, u bliskoj budućnosti planira se uvođenje (osmišljavanje i izrada materijala) laboratorijskih vježbi za kolegij Kvaliteta napona u elektroenergetskom sustavu. Također, započeo je proces značajnog osuvremenjivanja sadržaja kolegija Projektiranje električnih instalacija i postrojenja. U tijeku je uvođenje novih nastavnih materijala, a nakon nabavke suvremenog programa za projektiranje EPLAN Electric P8 započeo je proces izrade materijala za laboratorijske vježbe. U kolegij Električne instalacije i rasvjeta planira se uvođenje dodatnih sadržaja vezanih za energetsku učinkovitost rasvjete.
- Laboratorij će pratiti sve znanstvene i razvojne projekte Zavoda za elektroenergetiku, vezane za obnovljive izvore energije, energetsku učinkovitost, napredne mreže, napredne instalacije i ostalo.
- Dodatnim marketinškim aktivnostima Laboratorij planira povećati prepoznatljivost na tržištu. U suradnji s Laboratorijem za VF mjerenja, započeta je izrada novih marketinških materijala te nove web stranice Laboratorija.
- Također se, ovisno o potrebama na tržištu, razmatra proširenje akreditacijskog područja na proračune električnih i magnetskih polja, što uključuje i nabavku programa za proračun električnog i magnetskog polja.