Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Upisi i studiji
ObjaveUpisi na FERITPregled studijskih programaSveučilišni prijediplomski studijiStručni prijediplomski studijiRazlikovne obvezeSveučilišni diplomski studijDoktorski studijSveučilišni specijalistički studijiLABUS i besplatne pripreme za brucošeDokumenti za upise i studije
Studenti
ObjaveRaspored nastave i ispitaZahtjevi, potvrde i propisiStručna praksaDiplomski završni radoviMobilnost studenataStudentski zborE-sportKorisni linkovi za studenteDokumenti za studente
Znanost i suradnja
ObjaveKonferencije i časopisi FakultetaIstraživačke grupeMeđunarodna suradnjaProjektiSuradnja s gospodarstvomPopularizacija znanostiDokumenti za znanost i suradnjuTransfer tehnologijeMikrotik akademijaCentar za umjetnu inteligenciju
Fakultet
ObjaveOsnovni podaciMisija i vizijaZavodi FakultetaImenik djelatnika FakultetaUprava i službe FakultetaKvalitetaEtičko povjerenstvoProstor i virtualna šetnjaKnjižnica i izdavačka djelatnostJavna nabavaNatječaji za radna mjestaDokumenti za fakultet
EnglishPrijava

 Objave - Znanost i suradnja  

Projekt MEDITRAIN: Razvoj inovativnih rješenja u medicini pomoću proširene stvarnosti (XR)

Datum objave: 19.12.2024. | Objavi(o)/la: dzilic
Događaj: 19.12.2024.


starija objava >> << novija objava

Tijekom uspješne provedbe i završetka uspostavno-istraživačkog projekta „Metode za interpretaciju medicinskih snimki za detaljnu analizu zdravlja srca - IMAGINEHEART“ (UIP-05-2017) voditeljice prof. dr. sc. Irene Galić, otvorena su nova vrata istraživanju mnogih područja obrade i analize medicinskih snimki. Osnovni cilj projekta bio je razviti metode koje će na temelju što manje medicinskih snimki odrediti najveći mogući broj kvantifikacija srca i te kvantifikacije iskoristiti kako bi se stvorila kompletna slika kardiovaskularnog zdravlja. Rezultati projekta objavljeni su u 9 radova u znanstvenim časopisima (WoS, Q1,Q2). Objavljeno je i prezentirano 14 konferencijskih znanstvenih radova na skupovima s međunarodnom recenzijom. Troje sad već bivših doktoranada uspješno je obranilo JointPhD disertacije sa Sveučilištem u Gentu doc. dr. sc. Hrvoje Leventić, dr. sc. Marija Habijan i dr. sc. Marin Benčević. Četvero studenata diplomskog studija bilo je uključeno u provedbu projekta na način da su uz pomoć Erasmus+ prakse bili na praksi na Sveučilištu u Gentu i gdje su radili na temama relevantnim za ciljeve projekta. Dodatno,  10 studenata je bilo uključenu u provedbu IMAGINEHEART projekta te je obranjeno 10  diplomskih radova usko vezanih uz temu projekta.

Istraživačka skupina uključuje istaknute stručnjake s različitih institucija. S Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku dolaze prof. dr. sc. Irena Galić, dr. sc. Marija Habijan, dr. sc. Marin Benčević, doc. dr. sc. Hrvoje Leventić, doc. dr. sc. Krešimir Romić, doc. dr. sc. Ivana Hartmann Tolić i Robert Šojo. Sa Sveučilišta u Gentu u istraživanju sudjeluju prof. dr. ir. Aleksandra Pižurica i dr. ir. Danilo Babin, čije su stručnosti ključne za razvoj projektnih tehnologija. Iz Kliničkog bolničkog centra Osijek pridružuju se izv. prof. dr. sc. Dario Mužević, dr. sc. Vjekoslav Kopačin i Maja Košuta, koji doprinose kliničkom i medicinskom aspektu projekta.

Istraživački tim ima višegodišnju suradnju i zajedničke rezultate, a objavili su više od 50 publikacija u časopisima Q1 kvartila u području teorije i primjena obrade slike i računalnog vida, od kojih su mnoge temeljene na primjeni strojnog učenja za obradu medicinskih slika. Nadalje, članovi istraživačkog tima do sad su bili glavni istraživači ili suradnici na više od 20 znanstvenih i stručnih projekata financiranih iz javnih i privatnih izvora, od kojih su mnogi u području strojnog učenja. Evidentno je kako navedeni tim ima snažnu ekspertizu u relevantnim područjima koja će omogućiti uspješnu provedbu projekta.

Projekt "Medicinska edukacija i planiranje uz pomoć produžene stvarnosti" (MEDIcal TRAINing and planning through Extended Reality - MEDITRAIN) predstavlja inovativan znanstveno-istraživački poduhvat usmjeren na primjenu naprednih tehnologija u području medicinske edukacije i kliničkog planiranja. Voditeljica projekta je prof. dr. sc. Irena Galić, a ukupno tražena sredstva od Hrvatske zaklade za znanost (HRZZ) iznose 197.800,00 eura.

Projekt je započeo 16. prosinca 2024. i trajat će do 15. prosinca 2027. godine. U tom razdoblju tim istraživača nastojat će razviti inovativna rješenja temeljem proširene stvarnosti (XR) kako bi unaprijedili obrazovne procese u medicini te omogućili preciznije planiranje operativnih zahvata. Upotreba proširene stvarnosti (XR) u medicinskoj edukaciji i planiranju operativnih zahvata donosi značajne promjene u medicinskoj praksi. Napredni XR sustavi omogućuju stvaranje interaktivnih i realističnih simulacija, olakšavajući pripremu za složene operacije i pružajući dodatne informacije tijekom samih zahvata. Unatoč brzom razvoju ove tehnologije, postoji potreba za rješavanjem izazova vezanih uz dostupnost podataka, generiranje sintetičkih slučajeva i standardizaciju edukacije.

Ovaj projekt je usmjeren na razvoj novih metoda i sustava koji će unaprijediti medicinsku edukaciju i planiranje operacija za specifična medicinska stanja i procedure. Cilj je razviti inovativne metode za simulaciju i analizu medicinskih slika uz pomoć algoritama strojnog učenja kojima će se (1) povećati iskustvo liječnika o urasloj posteljici i važnosti njezina pregleda u trudnoći s ciljem smanjenja stope propuštenih slučajeva detekcije urasle posteljice pri pregledu trudnica ultrazvukom te (2) povećati lakoću izvedbe i kvalitetu cerebrovaskularnih zahvata izradom detaljne i realistične VR/XR simulacije specifičnih neurokirurških zahvata. Planirani sustavi se ističu po svojim inovativnim metodama u sintezi medicinskih slika. Za potrebe simulacije pregleda ultrazvuka razvit će se metode za sintezu realističnih ultrazvučnih slika iz slika magnetske rezonance koristeći spoj tradicionalnih i suvremenih metoda. Prilikom simulacije cerebrovaskularnih kirurških zahvata planira se razviti metoda koja će na temelju metoda generativne umjetne inteligencije kreirati nove, realistične i zahtjevne slučajeve ovisno o zadanim medicinskim parametrima.

Rezultat projekta je niz programskih biblioteka otvorenog koda koje će sadržavati sve razvijene metode tijekom projekta. Razvijene metode sintetičkog generiranja medicinskih slika omogućit će stvaranje raznovrsnih edukacijskih slučajeva, dok će VR/XR simulacije pružiti medicinskim stručnjacima priliku da unaprijede svoje vještine u sigurnom okruženju.

Kao sastavni dio projekta planirana je prijava na natječaj na programu Hrvatske zaklade za znanost „Projekt razvoja karijera mladih istraživača – izobrazba novih doktora znanosti“ i zapošljavanje asistenta čija bi tema doktorske disertacije bila usko vezana uz tematiku projekta. Dodatno, moguća je još jedna prijava na kasniji natječaj „Projekt razvoja karijera mladih istraživača – izobrazba novih doktora znanosti“ u drugoj godini provedbe projekta, ovisno o dinamici raspisivanja tog kasnijeg poziva.

Projekt se temelji na znanstvenim istraživanjima u području tehničkih znanosti te je posebno usmjeren na S3 tematsko prioritetno područje „Personalizirana briga o zdravlju“. Kroz interdisciplinarni pristup koji povezuje medicinu, tehnologiju i obrazovanje, MEDITRAIN ima potencijal postati ključna referentna točka za daljnji razvoj u ovom inovativnom području. U konačnici, projekt teži unapređenju zdravstvenih usluga kroz personalizirani pristup pacijentima, čineći zdravstvenu skrb dostupnijom, preciznijom i učinkovitijom.

Kneza Trpimira 2B, HR-31000 Osijek | Cara Hadrijana 10b, HR-31000 Osijek Tel: +385 (0) 31 224-600 | Fax: +385 (0) 31 224-605

IBAN: HR19 2390 0011 1000 16777, HPB | OIB: 95494259952 | PDV id. / VAT id.: HR95494259952 © 2021 FERIT | ferit@ferit.hr