Digitalizacija gradova postaje imperativ u današnjem dobu zbog naglog tehnološkog napretka te rastućih potreba i očekivanja građana 21. stoljeća. Važnost digitalizacije nije samo u optimizaciji javne uprave, već i u poticanju inovacija u urbanom planiranju te jačanju ekonomske konkurentnosti gradova na globalnoj razini. Prepoznavši važnost digitalizacije, Grad Osijek je započeo s provedbom projekta razvoja Gradske web i mobilne aplikacije s ciljem poboljšanja komunikacije između građana i gradske uprave te kvalitete gradskih usluga.
Grad Osijek sklopio je ugovor sa zajednicom ponuditelja Ericsson Nikola Tesla i A1 Hrvatska o razvoju i implementaciji sveobuhvatne Gradske web i mobilne aplikacije. Ugovor u vrijednosti od 707.500,00 € potpisali su osječki gradonačelnik Ivan Radić i predsjednica Ericssona Nikola Tesla Gordana Kovačević. Svrha aplikacije je unaprijediti kvalitetu komunikacije između Gradske uprave, gradskih poduzeća i ustanova s građanima Osijeka. Gradonačelnik Ivan Radić istaknuo je važnost ovog projekta za modernizaciju grada, naglašavajući da će nova aplikacija pružiti građanima jedinstveno mjesto za sve relevantne informacije i usluge, bez potrebe za fizičkim dolaskom u gradske institucije. Korištenjem aplikacije građani će imati mogućnosti plaćanja računa, podnošenja različitih zahtjeva, uvida o aktualnim kulturnim, zabavnim i sportskim događanjima na području grada i slično. Ovo će biti prva aplikacija u Hrvatskoj koja će objediniti brojne gradske usluge na jednom mjestu.
Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek (u daljnjem tekstu: FERIT), kao akademska institucija s dugogodišnjim iskustvom u području informacijskih tehnologija, igra ključnu ulogu u savjetovanju i implementaciji digitalnih strategija Osijeka. Tako je provedbi ovog projekta prethodila uspješna suradnja FERIT-a i njegovih djelatnika sa Gradom Osijekom kroz stručne aktivnosti planiranja i izrade dokumenta „Strategija digitalizacije Grada Osijeka 2023. – 2027.“ Nakon pripremne projektne faze, FERIT će nastaviti pružati savjetodavnu i stručnu podršku tijekom provedbe projekta u svrhu implementacije tehnoloških i digitalnih rješenja u gradsku infrastrukturu. Planirano trajanje projekta je 3 godine, a provodit će se u nekoliko faza.
Ovaj projekt predstavlja primjer kako suradnja javnog i privatnog sektora te akademske zajednice može rezultirati naprednim digitalnim rješenjima koja direktno koriste građanima i unaprjeđuju kvalitetu života u gradu.