Projekt "Reci NE nasilju, reci DA poštovanju!"

Datum objave: 13.11.2020. | Objavi(o)/la: Ana Šokčević

Poštovani,

Udruga za podršku žrtvama i svjedocima trenutno provodi projekt "Reci NE nasilju, reci DA poštovanju!" koji ima za cilj rad na prevenciji i smanjenju svih oblika nasilja i nasilnog ponašanja među mladima, razvijanje novih obrazaca rješavanja konflikata među mladima prihvaćanjem različitosti među mladima kroz edukacije, mini treninge, javno zagovaračke aktivnosti te osvještavanje i informiranje mladih kroz tisak promotivnih materijala. Projekt je financiran sredstvima Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade RH.

Projektom želimo povećati svijest o vrstama i oblicima nasilnog ponašanja, njegovim rizicima i posljedicama na mlade osobe i njihovu okolinu te ih uputiti u načine postupanja i djelovanja kako bi sami izbjegli postati žrtvom nasilja kao i na koji način pomoći vršnjacima iz svoje okoline izloženima nasilju kroz edukacije i promotivne video uratke, javne kampanje kako bi mlade osvijestili o štetnosti nasilničkog ponašanja i njihovim dugoročnim posljedicama po njih same i po okolinu.

Kroz suradnju sa Policijskom upravom Osječko-baranjskom kao javnom službom koja zagovara preventivne načine rješavanja nasilja među mladima te represivne metode mladih počinitelja kada do nasilja dođe uvelike će oplemeniti i učiniti važnijim samo educiranje mladih o štetnosti pojave nasilja među mladima te preventivnim metodama rješavanja sukoba kada do istih i dođe.  Projektom smo obuhvatili dvije županije, Osječko-baranjsku i Vukovarsko-srijemsku županiju, a u projekt će izravno biti uključeni mladi prve godine Pravnog, Ekonomskog, Filozofskog fakulteta u Osijeku i Veleučilišta Lavoslava Ružička u Vukovaru kao i ostali mladi s navedenih područja putem istraživanja o prisutnosti nasilja među mladima.

Upravo u svrhu boljeg razumijevanja prisutnosti nasilja među mladima u okviru projekta smo osmislili anketu o prisutnosti nasilja među mladima kako bismo u koordinaciji s drugim dionicima radili na prevenciji i suzbijanju pojavnosti nasilja općenito među građanima svih dobnih skupina, a posebice među mladima koji će jednoga dana postati roditelji te će vlastiti obrazac prenositi na daljnje generacije čime se nasilje samo produžava, a ne sprječava i ne rješava u konačnici.

Ovim putem Vas pozivamo da proslijedite anketu Vašim učenicima/studentima koji su napunili 18.godina ili istu proslijedite na popunjavanje prijateljima/poznanicima/organizacijama/ institucijama/ službama koje rade sa osobama navedene dobne skupine ( ciljana skupina su nam mladi u dobi od 18.godina do 21 godinu), a žive ili studiraju na području Osječko-baranjske županije ili Vukovarsko-srijemske županije.

Anketi se može pristupiti putem sljedeće poveznice https://forms.gle/FAcyFfY9FvR1dUjx9.

Unaprijed zahvaljujemo!

Marjana Skoko, voditeljica projekta