Održana radionica „Embedded Jungle“ - Uvod u mikroupravljače s Croduinom

13.12.2016. | Ana Šokčević PromovirajIspis

U petak, 25. studenoga 2016. godine, održan je prvi „Embedded Jungle“ – radionica na kojoj se polaznici mogu upoznati sa svijetom ugradbenih računalnih sustava. Radionicu su organizirali volonteri studentskog ogranka IEEE-a u Osijeku u suradnji s docentom dr. sc. Ratkom Grbićem uz podršku e-radionice i Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek.

Ugradbeni sustavi (engl. Embedded Systems) su računalni sustavi s jasno određenom namjenom (često unutar nekog većeg sustava). Takvi sustavi nalaze se na sučelju softvera s fizičkim svijetom. Kako raste potreba za postavljanjem računala u sve i svašta (četkice za zube, automobile, pacemakere i sl.), način na koji implementiramo softver u uređaje svakodnevice postaje izuzetno važan. Programiranje ugradbenih sustava je složenije i teže, jer je nužno obraćati pozornost na skromne resurse korištenih uređaja.

Primijetivši nedostatak zastupljenosti predavanja, radionica i drugih obrazovnih sadržaja o „embedded“ sustavima u Osijeku, volonteri studentskog ogranka IEEE-a u Osijeku odlučili su organizirati radionicu u kojoj će studente na zanimljiv način upoznati s takvim sustavima.

Prvu Embedded Jungle radionicu na temu „Uvod u mikroupravljače s Croduinom“ posjetilo je šesnaest (16) studenata različitih godina i smjerova s Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek.

Radionica se sastojala od predavanja i vježbi. Na predavanjima su studenti upoznali neke ugradbene sustave (mobilni robot, digitalna šahovska ploča i dr.), dok su kroz vježbe praktično iskusili izvedbu nekoliko jednostavnijih ugradbenih rješenja.

Predavanja:

• Budućnost ugrađenih računalnih sustava (Zvonimir Kaprocki)
  • Digitalna šahovska ploča (Ivan Aleksi)
  • Pčelarska vaga povezana na internet (David Zovko)
  • Mobilni robot (Igor Caha)
  • Maketa sustava za sortiranje proizvoda prema boji (Zvonimir Balent)
  • Maketa vertikalnog transportnog sustava u zgradarstvu (Hrvoje Cindrić)

Voditelji radionice:

• Doc.dr.sc. Ratko Grbić