IPA 2 - Fotonaponski sustavi kao pokretači regionalnog razvoja

Konferencija - Rezultati i iskustva programa IPA prekogranična suradnja

13.03.2013. | Radoslav Galić PromovirajIspis

Dana 13. ožujka 2013. godine, u prostorijama Velike vijećnice Osječko - baranjske županije s početkom u 11 sati održana je konferencija pod nazivom Rezultati i iskustva programa IPA prekogranična suradnja Hrvatska - Mađarska 2007. - 2013.

Konferenciju je svečano otvorio direktor Regionalne razvojne agencije Slavonije i Baranje dr. sc. Stjepan Ribić, a pozdravni govor održali su dekan Elektrotehničkog fakulteta prof. dr. sc. Radoslav Galić i rektorica Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku prof. dr. sc. dr. h. c. Gordana Kralik. Sve prisutne prigodno su pozdravili gradonačelnik grada Osijek Krešimir Bubalo i župan Osječko-baranjske županije prof. dr. sc. Vladimir Šišljagić.

Nazočnima su bila predstavljena dva projekta odobrena u sklopu Trećeg poziva na podnošenje projektnih prijedloga IPA prekogranični program Mađarska – Hrvatska, mjeri razvoja gospodarske suradnje i zajedničkih ljudskih resursa kroz aktivnost zajednička istraživanja, razvoj i inovacije.

Doc. dr. sc. Denis Pelin održao je prezentaciju projekta Fotonaponski sustavi kao pokretači regionalnog razvoja (REG–PHOSYS), dok je prof. dr. sc. Davor Kralik predstavio projekt CHREN.

Glavni korisnik projekta REG-PHOSYS je Elektrotehnički fakultet Osijek, a mađarski partner je Mađarska akademija znanosti, Centar za regionalna istraživanja iz Pečuha. Ukupna vrijednost projekta je 123.108,50 EUR-a, a iznos financiran od Europske unije je 104.532,15 EUR-a. Projekt počinje 01.03.2013. godine, a traje 16 mjeseci. Projekt ima za cilj razvoj optimalnog fotonaponskog sustava za klimatske uvjete prekograničnog područja.

Na kraju konferencije upriličeno je svečano potpisivanja ugovora za REG-PHOSYS i CHREN.

Projekt sufinancira Europska unija u sklopu IPA prekograničnog
programa Mađarska - Hrvatska