Diplomski radovi - MPEG DASH (2 teme)

Datum objave: 31.01.2018. | Objavi(o)/la: Institut RT - RK Osijek d.o.o.

Više informacija na: http://stup.etfos.hr/index.php/2018/01/31/diplomski-radovi-mpeg-dash-2-teme/

Tema 1: Analiza i implementacija adaptacijskih algoritama korištenih u adaptivnom prijenosu video signala koji u obzir uzimaju veličinu segmenta (Analysis and implementation of segment aware rate adaptation algorithms used in dynamic adaptive streaming)

Kako bi se krajnjem korisniku pružila najbolja moguća kvaliteta sadržaja, predložen je standard za prijenos multimedijskog signala zasnovan na HTTP protokolu koji se koristi za prijenos vezanih i nevezanih prijenosnih tokova multimedijskih podataka. MPEG DASH definira način obavještavanja korisnika o nizu prijenosnih tokova različite kvalitete, zajedno s informacijama potrebnim za odabir odgovarajućeg prijenosnog toka. Također definira formate medijskih datoteka pogodnih za adaptivni prijenos. Postojanje različitih formata datoteka omogućuje učinkovito i neprimjetno prebacivanje između prijenosnih tokova različite kvalitete, što omogućuje prilagodbu promjenjivim uvjetima u mreži bez zaustavljanja prikaza video zapisa. Algoritmi za adaptaciju brzine prijenosa koji se koriste u MPEG DASH klijentima mogu se podijeliti u nekoliko većih skupina koje je u ovom radu potrebno analizirati. Nadalje, potrebno je implementirati određena postojeća rješenja te dati usporedbu tih rješenja na temelju parametara kvalitete usluge. Rješenja koja je potrebno implementirati nadogradnja su na postojeću implementaciju osnovnog adaptacijskog algoritma. U radu je potrebno koristiti se C i C++ programskim jezikom.

mentor: Prof.dr.sc. Drago Žagar

sumentori: mag.ing.el. Jelena Vlaović i mag.ing.el. Matija Pul

Tema 2: Analiza i implementacija adaptacijskih algoritama korištenih u adaptivnom prijenosu video signala koji u obzir uzimaju kvalitetu korisničkog iskustva (Analysis and implementation of QoE aware rate adaptation algorithms used in dynamic adaptive streaming)

MPEG DASH definira način obavještavanja korisnika o nizu prijenosnih tokova različite kvalitete, zajedno s informacijama potrebnim za odabir odgovarajućeg prijenosnog toka. Postojanje različitih formata datoteka omogućuje učinkovito i neprimjetno prebacivanje između prijenosnih tokova različite kvalitete, što omogućuje prilagodbu promjenjivim uvjetima u mreži bez zaustavljanja prikaza video zapisa. Utjecaj prijelaznih pojava na kvalitetu posebno je važan za DASH sustave te pogrešne odluke u odabiru razine kvalitete mogu imati veliki utjecaj na opaženu kvalitetu. Dok parametri kvalitete usluge mogu dati dobar uvid u ono što se događa u mreži, kvalitetu korisničkog iskustva opisuju parametri iskustva samog korisnika. Na opaženu kvalitetu različito utječu npr. kvaliteta slike, prostorna ili vremenska adaptacija i slični parametri video zapisa. Ovisno o sadržaju, prijelaz s jedne razine kvalitete na drugu više će ili manje utjecati na opaženu kvalitetu. Dakle, kada se priprema sadržaj za prijenos, potrebno je izvršiti i analizu sadržaja kako bi se omogućila poboljšana segmentacija video zapisa i kako bi se na taj način izabrao najpovoljniji scenarij adaptacije. U radu je potrebno analizirati dostupne metrike za analizu kvalitete korisničkog iskustva. Nadalje, potrebno je analizirati i implementirati određena postojeća rješenja adaptacijskih algoritama te dati usporedbu tih rješenja na temelju parametara kvalitete korisničkog iskustva. Rješenja koja je potrebno implementirati nadogradnja su na postojeću implementaciju osnovnog adaptacijskog algoritma. U radu je potrebno koristiti se C i C++ programskim jezikom.

mentor: Prof.dr.sc. Snježana Rimac-Drlje

sumentori: mag.ing.el. Jelena Vlaović i mag.ing.comp. Danijel Babić