Intervju s praktikantima

Datum objave: 17.08.2017. | Objavi(o)/la: UHP Digital d.o.o.

Više informacija na: http://stup.etfos.hr/index.php/2017/08/17/intervju-s-praktikantima/

Ovo ljeto bilo je ljeto praktikanata. Mi smo išli na godišnje odmore, a praktikanti su se dolazili odmarati u UHP :D. U 7. i 8. mjesecu, na dva tjedna smo ugostili tri praktikanta, Ivana, Karla i Anu. Kako im je bilo i što su sve radili, možete saznati u nastavku 🙂

Dragi naši praktikanti, kako ste se odlučili na praksu u UHP Digital-u?

IVAN: Pred kraj srednje škole privuklo me programiranje, stoga sam na preporuku profesora krenuo u potragu za praksom i pronašao UHP Digital i tamo dogovorio praksu kako bih skužio kako uopće funkcionira developerska firma i što se tamo točno radi.
KARLO: Na praksu sam se odlučio zato što sam zainteresiran za programiranje općenito, a do UHP-a sam došao preporukom kolege.
ANA: Htjela sam naučiti nešto novo što će mi koristiti u budućnosti i tako sam završila u UHP-u.

Kako vas je ekipa UHP-a prihvatila i kako vam se sviđa radna atmosfera u jednoj developerskoj firmi?

IVAN: Ekipa je fenomenalna! Pomogli su nam s apsolutno svime što nam nije bilo jasno, cijelim „putem“ su nas usmjeravali kako bi nam pomogli da sami dokučimo rješenja problema. Na taj način smo stekli hrpu iskustva. Atmosfera u uredu je odlična, svi su susretljivi i super raspoloženi.
KARLO: Ekipa nas je super prihvatila od prvoga dana, radna atmosfera je odlična i definitivno bih volio raditi ovdje :).
ANA: Svi su nas dobro prihvatili, uvijek su bili voljni pomoći ukoliko nam nešto nije bilo jasno. Uredska atmosfera je odlična.

Što ste radili tijekom prakse? Koji su bili vaši zadatci?

IVAN: Radili smo baze podataka. Bilo je više raznovrsnih tema (knjižnica, web-shop, ...). Unosili smo podatke u bazu, radili smo tablice, postavljali smo uvjete koji se moraju zadovoljiti da bi se podatci unijeli i slično, a na kraju smo provjeravali funkcionira li sve u cjelini i ukoliko je bilo potrebno uklanjali pogreške.
KARLO: Tijekom prakse smo radili baze podataka na različite teme npr. "eBay", knjižnica i slično. Upisivali smo podatke koji su se slali u bazu, a prije toga prolazili uvjete koji su nam zadani, isti ti podatci su se automatski ispisivali u tablice koje su imale razne buttone kao npr. edit, delete, done i slično.
ANA: Na praksi sam se upoznala sa SQL-om, PHP-om i dijelom HTML-a. Jedan od zadataka je bio napraviti bazu u SQL-u i povezati ju s PHP-om.

Što vam je bilo najteže, a što najlakše od zadataka koje ste morali riješiti?

IVAN: Najteže je bilo shvatiti gdje je točno pogreška te što sve treba unijeti i kojim redoslijedom da bi program radio bez problema. Također, treba se naviknuti na razne interpunkcijske znakove, kada se koji od njih unosi i kad se smiju koristiti. Najlakše je bilo uređivanje jer samo treba odabrati stil koji se sam po sebi može lagano promijeniti.
KARLO: Hmm pa ne znam. Svaki proces je imao i teške i lagane etape, ne mogu točno razlučiti što je bilo najteže, a što najlakše.
ANA: Pa, najteže mi je bilo shvatiti logiku PHP-a jer se prije nisam susretala s PHP-om, a nekako najlakše od svega bilo je uređivanje stranice.

Jeste li nailazili na prepreke pri obavljanju zadataka i ako jeste, kako ste ih rješavali?

IVAN: Jesmo, naravno. Prepreke bismo pokušali riješiti sami, ali kada nam nije išlo, zvali smo kolege da nam pomognu. Oni su išli s nama korak po korak do rješenja te bi nas na kraju pitali razumijemo li sve i ukratko objasnili gdje smo pogriješili.
KARLO: Prepreke su uglavnom bile kod „ONE – MANY“ i kod updatea podataka iz baze. Naravno, kad bi nailazili na prepreke koje nismo uspijevali riješiti sami, stariji kolege bi priskočili u pomoć i objasnili što i kako trebamo.
ANA: Da, nailazila sam na prepreke. Prvi korak rješavanja prepreka mi je bio pregledavanje interneta, a ako to nije pomagalo, tada sam zvala kolege koji su pomagali s rješavanjem problema.

Sada nakon što ste odradili praksu, kako vam se čini posao developera?

IVAN: Puno zahtjevniji nego što sam mislio. Potrebno je puno strpljenja i znanja, ali i socijalnih vještina kako bi se lakše radilo u timu. Poznavanje programskog jezika mora biti na jako visokoj razini kako bi programeri znali prenijeti zahtjeve klijenata u programski oblik.
KARLO: Posao developera čini se super zanimljivim, ponekad lagan, a ponekad težak i zahtjevan.
ANA: Posao developera čini se zbilja zanimljivim, međutim, treba imati strpljenja za to sve :D.

Vidite li se u budućnosti kao developeri?

IVAN: Uz puno rada i truda, da. Shvatio sam da to nije nimalo lako zanimanje, ali sam vidio i sve lijepe strane koje ono donosi.
KARLO: Trenutno, da, definitivno se vidim kao developer u budućnosti.
ANA: Da, u potpunosti se vidim kao developer u budućnosti.

Biste li došli ponovno na praksu u UHP Digital?

IVAN: Sigurno. Ostao sam ugodno iznenađen i svima bih preporučio da, ako su u mogućnosti, prihvate bilo kakav oblik prakse ili posla ovdje.
KARLO: Definitivno bih došao ponovno ovdje na praksu, ovakva praksa nadmašila je sva moja očekivanja.
ANA: Naravno, svakako bih opet došla na praksu u UHP :).

Eto, po svemu sudeći, našim praktikantima ljeto je bilo uspješno, odmorili su se u UHP-u i puno toga naučili. Sljedeće ljeto nastavljamo s našom novonastalom tradicijom obučavanja praktikanata i stvaramo nova pozitivna iskustva .

Link na izvorni članak: http://www.uhp-digital.com/hr/blog-article/3/intervju-s-praktikantima

Ako si zainteresiran za praksu, možeš se javiti na: praksa@uhp-digital.com 🙂