Bounding Box 2021

Datum objave: 12.04.2021. | Objavi(o)/la: Mario Vranješ

U Osijeku je 26.03.2021. održana konferecija Bounding Box 2021. s ciljem promocije i boljeg razumijevanja umjetne inteligencije i prikaza kako tehnologija utječe na gotovo sve aspekte naših života. Na konferenciji je 12 predavača iz tvrtki i znanstveno-obrazovnih institucija pokazalo područja i načine primjene umjetne inteligencije u stvarnim međunarodnim i domaćim projektima. Organizator konferecije bila je tvrtka Protostar Labs, specijalizirana za područje računalnog vida i robotike, u suradnji sa kreativnom agencijom Adverta.

Tvrtka Base58 održala je predavanja i izlaganje pod nazivom „Primjena računalne inteligencije u elektrotehnici kroz projekt SEGIP“ gdje su predstavnici tvrtke i Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija raspravljali o integracijskoj primjeni metoda računalne inteligencije u pojedinim komponentama projektnog rješenja. Predavanjem je objašnjena mogućnost i dosezi primjene računalne inteligencije, podskupa umjetne inteligencije, kroz biološki inspirirane optimizacijske algoritme i različlite metaheurističke metode. Zakonitosti i proračunska ograničenja elektroenergetskog sustava uzeti su u obzir prilikom  integriranja pojedinih optimizacijskih postupaka i prikazani su preliminirani rezultati prihvatljivi za javnu objavu.

Konferecija je održana uz suglasnost stožera civilne zaštite i u skladu s važećim preporukama,  uvažavajući sve epidemiološke mjere te je okupljanje organizirano isključivo za predavače i organizatore, dok je za sve ostale zanteresirane bio organiziran prijenos putem Zoom aplikacije, uz prethodnu prijavu.

On March 26, 2021 in Osijek, the Bounding Box 2021 conference took place with the aim of promoting and better understanding the Artificial Intelligence (AI) and showing how technology affects almost all aspects of our lives. During the conference, 12 lecturers from companies and scientific and educational institutions presented the areas and ways of applying Artificial Intelligence in real international and domestic projects. The conference was organized by Protostar Labs, a company specialized in computer vision and robotics, in collaboration with the creative agency Adverta.

Base58 provided a lecture with a presentation entitled "Application of Computational Intelligence (CI) in electrical engineering through the SEGIP project" where representatives of the Base58 and the Faculty of Electrical Engineering, Computer Science, and Information Technology in Osijek discussed the integration of Computational Intelligence-based methods in individual components of the project solution. The lecture explained the possibility and achievements of the application of Computational Intelligence, a subset of Artificial Intelligence, through biologically inspired optimization algorithms and various metaheuristic methods. The constraints and computational requirements of the power system have been considered when integrating individual optimization procedures and the preliminary results acceptable for public disclosure have been presented.

The conference was held with the consent of the Civil Protection Headquarters and in accordance with current recommendations, considering all epidemiological measures. The gathering was organized exclusively for lecturers and organizers, while for all other interested was organized transmission via Zoom application, with prior registration.