Otvoren Javni poziv – Program II: Razvoj na znanju utemeljenih poduzeća – RAZUM

Datum objave: 10.02.2015. | Objavi(o)/la: Tihana Vajnand
<< novija objava

Potpore inovacijskom procesu – Program II: Razvoj na znanju utemeljenih poduzeća – RAZUM

1.      O programu

Program II osigurava početno financiranje novoosnovanih poduzeća ili početno financiranje razvoja novog proizvoda ili usluge u postojećim mikro, malim i srednjim poduzećima. Programom se financiraju inovativni tehnološki pretkomercijalni projekti s ciljem da se:

• podrži razvoj mikro, malih i srednjih poduzeća koja se temelje na znanju;
  • postojećim korisnicima omogući jednostavniji put ka komercijalizaciji rezultata razvoja inovacije;
  • podigne konkurentnost domaćih poduzeća i proizvoda,  te osiguraju  uvjeti potrebni za uspješan prijenos znanja;
  • osigura zaliha projekata te održivo povećanje broja natjecatelja budućih korisnika Strukturnih fondova EU.

2.      Aktivnosti koje će se financirati iz Programa

Kroz Program će se financirati aktivnosti specifično vezane uz istraživačko-razvojne aktivnosti koje će rezultirati novim inovativnim proizvodom ili uslugom spremnom za izlazak na tržište.

3.      Financijska alokacija i predviđeno trajanje projekata

Za provedbu Programa planiran je ukupan iznos od 23 milijuna kuna iz proračuna Drugog projekta tehnologijskog razvoja (STP II) Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta koji se financira zajmom Svjetske banke.

Financijska potpora za pretkomercijalne istraživačko-razvojne projekte dodjeljuje se u vidu uvjetnog zajma, bez sredstava osiguranja tražbine vjerovnika, za najviše 70% troškova koje financira Program, dok se preostalih 30% financira iz izvora Natjecatelja.

Iznos svakog pojedinog projekta ne može biti viši od 9.000.000 HRK (devet milijuna kuna).

Trajanje projekata je ograničeno na maksimalno 24 mjeseca.

Sredstva temeljem ovog Poziva mogu biti dodijeljena odabranim projektima nakon uspješnog završetka  restrukturiranja Drugog projekta tehnologijskog razvoja.

4.      Tko se može prijaviti

A) Fizičke osobe koje imaju ozbiljnu namjeru osnovati trgovačko društvoOzbiljnu nakanu  pokretanja poduzetničkog projekta Natjecatelji koji su fizičke osobe dokazuju potpisanom izjavom u kojoj potvrđuju da su upoznati s uvjetima Programa koji nalažu da prijavom projekta za financiranje u okviru Programa prihvaćaju obvezu osnivanja trgovačkog društva – kao preduvjet sklapanja Ugovora o financiranju ukoliko u postupku evaluacije projekt bude odabran za financiranje.

B) Poduzetnici (trgovačka društva) koji spadaju u jednu od tri kategorije: mikro, mali ili srednji poduzetnik, registrirani su u RH, nemaju dugova po osnovi javnih davanja i posluju pozitivno s registriranom dobiti i plaćenim porezom na dobit.

5.      Rokovi

Zaprimanje pretprijava: 16. veljače 2015. godine

Rok za dostavu pretprijave: 01. travnja 2015. godine

Rok  za dostavu prijave – Poslovnog plana: 01. lipnja 2015. godine