Ljetna praksa preko AIESEC-a kao ljetni odmor i izvrsno radno iskustvo

Datum objave: 18.07.2011. | Objavi(o)/la: AIESEC Osijek, Doris Berka
<< novija objava
Iako je većini studenata prva asocijacija na ljeto tek uživanje i odmor, nekolicini pojedinaca najtoplije godišnje doba ne znači samo more i besposličarenje. Primjer je takvog jednog vrijednog studenta novi član „ekipe“ Centra Energije - Dimitrije Miljuš, inače student Ekonomskog fakulteta u Subotici. Njegovo osječko ljeto rezultat je uspješne suradnje lokalnog odbora AIESEC-a Osijek i Centra Energije putem programa međunarodne stručne prakse.

Dimitrije se u Osijek dovezao - ni manje, ni više nego - taksijem te započeo svoje dvomjesečno iskustvo rada u internacionalnom okruženju. I sam član lokalnog odbora AIESEC-a Subotica od 2007. godine, Dimitrije ističe  praksu iznimno vrijednim iskustvom koje će mu u budućnosti olakšati pronalaženje posla. Otvorenost, pozitivan stav i  pomalo avanturistički duh nagnali su Dimitrija na dolazak u Hrvatsku na prasku. Iako je morao uzeti godinu dana pauze od fakulteta, nimalo ne žali jer iskustvo koje dobiva radom u tvrtci na stvarnim slučajevima i problemima smatra daleko vrijednijim. Izbor potencijalnih praksi bio je velik - Amerika, Kanada, Brazil, Australija, Hong Kong i druga jednako prvlačna mjesta nudila su sjajne prilike, no odabir je pao na Hrvatsku i Osijek! „Kada sam počeo tražiti praksu, moj je cilj bio otići negdje daleko  i na što duže vremena. Nije mi toliko bilo bitno što ću točno raditi i u kojoj firmi jer sam dosta prilagodljiv i nemam straha od promjena. Na kraju, kada sam malo stao i razmislio i kada sam stvarno shvatio u kojoj kompaniji želim raditi, našao sam praksu u Osijeku  u tvrtci koja se bavi obnovljivim izvorima energije.“  Bio je to na neki način i logičan slijed budući da se Dimitrije zadnjih godinu i pol dana na različite načine i kroz razne projekte bavi obnovljivim izvorima energije, koji su ga i „uvukli“ u takav način razmišljanja. Sukladno tome, Dimitrije može pružiti svoj doprinos sve većem trendu obnovljivih izvora energije, ekološkoj osvještenosti, ali i viziji Centra Energije. Kako i sam ističe, bez obzira na blizinu Srbije i sličan mentalitet, za njega je iz više razloga dolazak ovdje značajno radno, pa i internacionalno iskustvo: „Radom ovdje želim shvatiti bit i način poslovanja, viziju i misiju ove tvrtke te vidjeti je li moguće izaći i na tržište Srbije.“

Iako je Dimitrije sin Slatinčanke te je upoznat s vedrinom i pozitivnošću Slavonaca, ipak je ostao ugodno iznenađen dočekom i ljudima općenito. Ukočenog vrata zbog stalnog okretanja za Osječankama za koje kaže da su jedna ljepša od druge, Dimitrije kao jedan od svojih „kulturalnih šokova“ navodi upravo pristupačnost i simpatičnost tih istih prelijepih djevojaka, što nije čest slučaj u Srbiji. Naposljetku, veseo i nasmijan Dimitrije naglašava da svaki student kojemu se ukaže prilika treba objeručke prihvatiti odlazak na međunarodnu stručnu praksu treba te maksimalno iskoristiti takvo jedno iskustvo. Sve je veći broj tvrtki na našem području koje idu ukorak sa zapadom i počinju shvaćati važnost studentske prakse te, poput Centra Energije, koji podržava održivi razvoj kroz obnovljive izvore energije i energetski učinkovite sustave, šire svijest o važnosti  multikulturalnog okruženja, volje i potencijala mladih da aktivno djeluju na društvo u kojemu žive i na budućnost, koja na kraju krajeva, ostaje u njihovim rukama.